Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 23.1V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-13, HERMETIC SEALED, METAL PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Crydom |
| package instruction | O-MALF-W2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | LOW ZENER IMPEDANCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY |
| Maximum breakdown voltage | 28.4 V |
| Minimum breakdown voltage | 25.7 V |
| Breakdown voltage nominal value | 27 V |
| Maximum clamping voltage | 37.5 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-13 |
| JESD-30 code | O-MALF-W2 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 1500 W |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 23.1 V |
| surface mount | NO |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Base Number Matches | 1 |