Zener Diode, 130V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor |
| package instruction | O-MBFM-P2 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 50 Ω |
| JEDEC-95 code | TO-3 |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 50 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 130 V |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 95 mA |
| Base Number Matches | 1 |

| 1N2842B | 8425SH9CBI | 1N2833B | 1N2841B | 1N2829RB | 1N2823B | 1N2826B | 1N2827B | 1N2835RB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 130V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | PUSHBUTTON SWITCH,STRAIGHT,4PDT,ON-(ON),PC TAIL TERMINAL,12 | Zener Diode, 62V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | Zener Diode, 120V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | Zener Diode, 47V V(Z), 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | Zener Diode, 30V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | Zener Diode, 39V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | Zener Diode, 43V V(Z), 5%, 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, | Zener Diode, 75V V(Z), 50W, Silicon, Unidirectional, TO-3, |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Is it lead-free? | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor | - | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor |
| package instruction | O-MBFM-P2 | - | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 |
| Is Samacsys | N | - | N | N | N | N | N | N | N |
| Other features | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE | - | CATHODE | CATHODE | ANODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | ANODE |
| Configuration | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | - | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | - | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 50 Ω | - | 7 Ω | 40 Ω | - | 3 Ω | 4 Ω | 4.5 Ω | - |
| JEDEC-95 code | TO-3 | - | TO-3 | TO-3 | TO-3 | TO-3 | TO-3 | TO-3 | TO-3 |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 | - | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 75 °C | 175 °C | 175 °C | - | 175 °C | 175 °C | 175 °C | - |
| Package body material | METAL | - | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | - | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT | - | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | - | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 50 W | - | 50 W | 50 W | 50 W | 50 W | 50 W | 50 W | 50 W |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 130 V | - | 62 V | 120 V | 47 V | 30 V | 39 V | 43 V | 75 V |
| technology | ZENER | - | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD |
| Terminal form | PIN/PEG | - | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM | - | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% | - | 5% | 5% | - | 5% | 5% | 5% | - |
| Working test current | 95 mA | - | 200 mA | 100 mA | - | 420 mA | 320 mA | 290 mA | - |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |