ZENER DIODE,SINGLE, TWO TERMINAL,5.1V V(Z),10%,TO-3VAR
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | O-MBFM-P2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Shell connection | ANODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 0.12 Ω |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum knee impedance | 650 Ω |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 50 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 5.1 V |
| Maximum reverse current | 20 µA |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Voltage temperatureCoeff-Max | 0.765 mV/°C |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| Working test current | 2400 mA |
| Base Number Matches | 1 |