38 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 2131639086 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | WITH STANDOFF, CLOSED ENTRY |
| body width | 0.238 inch |
| subject depth | 0.265 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 12 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 100 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 2.502 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYETHYLENE |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 3.81 mm |
| Plating thickness | 15u inch |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 38 |
| Evacuation force-minimum value | .417 N |
| 1-147095-9 | 1-147095-1 | 1-147095-5 | 2-147095-0 | 2-147095-5 | 4-147095-0 | 147095-9 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 38 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE | 22 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE | 30 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE | 40 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE | 50 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE | 80 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE | 18 CONTACT(S), FEMALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH STANDOFF, CLOSED ENTRY | AMPMODU, LOW PROFILE, TOP ENTRY | WITH STANDOFF, CLOSED ENTRY | AMPMODU, LOW PROFILE, TOP ENTRY | AMPMODU, LOW PROFILE, TOP ENTRY | AMPMODU, LOW PROFILE, TOP ENTRY | AMPMODU, LOW PROFILE, TOP ENTRY |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | GOLD (15) | GOLD (15) | GOLD (15) | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 38 | 22 | 30 | 40 | 50 | 80 | 18 |
| Objectid | 2131639086 | 1940503982 | 2131639082 | - | - | - | 1940504093 |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| body width | 0.238 inch | - | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | - |
| subject depth | 0.265 inch | - | 0.265 inch | 0.265 inch | 0.265 inch | 0.265 inch | - |
| contact mode | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Contact resistance | 12 mΩ | - | 12 mΩ | 12 mΩ | 12 mΩ | 12 mΩ | - |
| Contact style | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | - |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V | - | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | 750VAC V | - |
| Durability | 100 Cycles | - | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | 100 Cycles | - |
| maximum insertion force | 2.502 N | - | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N | 2.502 N | - |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | - | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | - |
| Insulator color | BLACK | - | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | - |
| insulator material | POLYETHYLENE | - | POLYETHYLENE | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | - |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | - | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | - | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - |
| Number of connectors | ONE | - | ONE | ONE | ONE | ONE | - |
| PCB row number | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | - |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | - |
| Minimum operating temperature | -65 °C | - | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | - |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| PCB contact row spacing | 3.81 mm | - | 3.81 mm | 3.81 mm | 3.81 mm | 3.81 mm | - |
| Plating thickness | 15u inch | - | 15u inch | 15u inch | 15u inch | 15u inch | - |
| Guideline | UL, CSA | - | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | - |
| reliability | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - |
| Evacuation force-minimum value | .417 N | - | .417 N | .417 N | .417 N | .417 N | - |
| UL Flammability Code | - | 94V-0 | - | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |