
PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 9.6 mm |
| body height | 7.7 mm |
| Body length or diameter | 11.13 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .025A@24VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | 1571998 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of switching segments | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPST |
| Switch type | PIANO DIP SWITCH |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |
| 1571998-6 | 1571998-2 | 2-1571998-2 | 2-1571998-0 | 2-1571998-1 | 1-1571998-4 | 1-1571998-0 | 1-1571998-8 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | PIANO DIP SWITCH-1SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 9.6 mm | 6.05 mm | 9.6 mm | 9.6 mm | 9.6 mm | 9.6 mm | 9.6 mm | 9.6 mm |
| body height | 7.7 mm | 7.7 mm | 7.7 mm | 7.7 mm | 7.7 mm | 7.7 mm | 7.7 mm | 7.7 mm |
| Body length or diameter | 11.13 mm | 9.6 mm | 11.13 mm | 26.37 mm | 21.29 mm | 21.29 mm | 16.21 mm | 26.37 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of switching segments | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED |
| switch function | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| Switch type | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH | PIANO DIP SWITCH |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Manufacturer's serial number | 1571998 | 1571998 | - | 1571998 | - | 1571998 | 1571998 | 1571998 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | - | 1 |