
ROTARY CODED SWITCH-16POSITIONS, HEXADECIMAL, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 5.99 mm |
| body height | 7.9 mm |
| Body length or diameter | 6.99 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | .02A@20VAC |
| Maximum contact current (AC) | 0.02 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.02 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .02A@20VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 20 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 20 V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) |
| Installation features | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE |
| Number of positions | 16 |
| Number of switching segments | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | HEXADECIMAL |
| Switch type | ROTARY CODED SWITCH |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |
| 2-1825013-4 | 2-1825013-2 | ZPB-5H-100M-V5-100/15-A2-G-E | 1-1825013-8 | 1-1825013-3 | 2-1825013-3 | 1825013-3 | 1825013-5 | 1-1825013-4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ROTARY CODED SWITCH-16POSITIONS, HEXADECIMAL, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | ROTARY CODED SWITCH-10POSITIONS, BINARY CODED DECIMAL, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | Oscillator | ROTARY CODED SWITCH-16POSITIONS, HEXADECIMAL, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | ROTARY CODED SWITCH-16POSITIONS, HEXADECIMAL COMPLEMENT, LATCHED, 0.02A, 20VDC, THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | ROTARY CODED SWITCH-16POSITIONS, HEXADECIMAL COMPLEMENT, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | ROTARY CODED SWITCH-10POSITIONS, BCD COMPLEMENT, LATCHED, 0.02A, 20VDC, THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT | ROTARY CODED SWITCH-10POSITIONS, BCD COMPLEMENT, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | ROTARY CODED SWITCH-16POSITIONS, HEXADECIMAL COMPLEMENT, LATCHED, 0.02A, 20VDC, SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | compliant | compliant | unknown |
| Installation features | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE MOUNT | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -20 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | - | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 5.99 mm | 5.99 mm | - | 5.99 mm | 5.99 mm | 5.99 mm | 5.99 mm | 7.01 mm | 5.99 mm |
| body height | 7.9 mm | 7.9 mm | - | 7.9 mm | 7.49 mm | 7.9 mm | 7.49 mm | 3.1 mm | 7.9 mm |
| Body length or diameter | 6.99 mm | 6.99 mm | - | 6.99 mm | 6.99 mm | 6.99 mm | 6.99 mm | 7.01 mm | 6.99 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | .02A@20VAC | .02A@20VAC | - | .02A@20VAC | .02A@20VAC | .02A@20VAC | .02A@20VAC | .02A@20VAC | .02A@20VAC |
| Maximum contact current (AC) | 0.02 A | 0.02 A | - | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.02 A | 0.02 A | - | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .02A@20VDC | .02A@20VDC | - | .02A@20VDC | .02A@20VDC | .02A@20VDC | .02A@20VDC | .02A@20VDC | .02A@20VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 20 V | 20 V | - | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 20 V | 20 V | - | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | - | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) |
| Number of positions | 16 | 10 | - | 16 | 16 | 16 | 10 | 10 | 16 |
| Number of switching segments | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Switch action | LATCHED | LATCHED | - | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED |
| switch function | HEXADECIMAL | BINARY CODED DECIMAL | - | HEXADECIMAL | HEXADECIMAL COMPLEMENT | HEXADECIMAL COMPLEMENT | BCD COMPLEMENT | BCD COMPLEMENT | HEXADECIMAL COMPLEMENT |
| Switch type | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY CODED SWITCH | - | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY CODED SWITCH |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |