IC 20 Mbps, ST506; SMD; ESDI COMPATIBLE, FIXED DISK CONTROLLER, PQCC68, PLASTIC, CC-68, Secondary Storage Controller
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | QCCJ, LDCC68,1.0SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| maximum clock frequency | 16.67 MHz |
| Maximum data transfer rate | 2.5 MBps |
| Drive interface standards | ST506; SMD; ESDI |
| External data bus width | 16 |
| Maximum host data transfer rate | 8 MBps |
| Host interface standard | SCSI; IPI |
| JESD-30 code | S-PQCC-J68 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC68,1.0SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 40 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FIXED DISK |
| Base Number Matches | 1 |
| DP8466BV-20 | DP8466BN-20 | DP8466BN-25 | DP8466BN-12 | DP8466BV-12 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 20 Mbps, ST506; SMD; ESDI COMPATIBLE, FIXED DISK CONTROLLER, PQCC68, PLASTIC, CC-68, Secondary Storage Controller | IC 20 Mbps, ST506; SMD; ESDI COMPATIBLE, FIXED DISK CONTROLLER, PDIP48, PLASTIC, DIP-48, Secondary Storage Controller | IC 25 Mbps, ST506; SMD; ESDI COMPATIBLE, FIXED DISK CONTROLLER, PDIP48, PLASTIC, DIP-48, Secondary Storage Controller | IC 12 Mbps, ST506; SMD; ESDI COMPATIBLE, FIXED DISK CONTROLLER, PDIP48, PLASTIC, DIP-48, Secondary Storage Controller | IC 12 Mbps, ST506; SMD; ESDI COMPATIBLE, FIXED DISK CONTROLLER, PQCC68, PLASTIC, CC-68, Secondary Storage Controller |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | QCCJ, LDCC68,1.0SQ | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 | QCCJ, LDCC68,1.0SQ |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| maximum clock frequency | 16.67 MHz | 16.67 MHz | 25 MHz | 12.5 MHz | 12.5 MHz |
| Maximum data transfer rate | 2.5 MBps | 2.5 MBps | 3.125 MBps | 1.5 MBps | 1.5 MBps |
| Drive interface standards | ST506; SMD; ESDI | ST506; SMD; ESDI | ST506; SMD; ESDI | ST506; SMD; ESDI | ST506; SMD; ESDI |
| External data bus width | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum host data transfer rate | 8 MBps | 8 MBps | 10 MBps | 6 MBps | 6 MBps |
| Host interface standard | SCSI; IPI | SCSI; IPI | SCSI; IPI | SCSI; IPI | SCSI; IPI |
| JESD-30 code | S-PQCC-J68 | R-PDIP-T48 | R-PDIP-T48 | R-PDIP-T48 | S-PQCC-J68 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 68 | 48 | 48 | 48 | 68 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | DIP | DIP | DIP | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC68,1.0SQ | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 | LDCC68,1.0SQ |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 40 mA | 40 mA | 45 mA | 30 mA | 30 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FIXED DISK | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FIXED DISK | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FIXED DISK | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FIXED DISK | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FIXED DISK |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Is Samacsys | N | - | N | N | N |