SILICON CONTROLLED RECTIFIER,600V V(DRM),22A I(T),TO-208AA
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) |
| package instruction | POST/STUD MOUNT, O-MUPM-D2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 250 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 40 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| JEDEC-95 code | TO-208AA |
| JESD-30 code | O-MUPM-D2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum leakage current | 4 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 150 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum on-state current | 25000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -60 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 25 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 400 V |
| Repeated peak reverse voltage | 400 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR |