Small Signal Field-Effect Transistor, 0.3A I(D), 50V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-92
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SIEMENS |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-PBCY-W3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | LOGIC LEVEL COMPATIBLE |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 50 V |
| Maximum drain current (ID) | 0.3 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 6 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 8 pF |
| JEDEC-95 code | TO-92 |
| JESD-30 code | O-PBCY-W3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Base Number Matches | 1 |
| BSS98E6296 | BSS98E6325 | BSS98E6288 | BSS98E-6288 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Small Signal Field-Effect Transistor, 0.3A I(D), 50V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-92 | Small Signal Field-Effect Transistor, 0.3A I(D), 50V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-92 | Small Signal Field-Effect Transistor, 0.3A I(D), 50V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-92 | 300mA, 50V, N-CHANNEL, Si, SMALL SIGNAL, MOSFET, TO-92 |
| Maker | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-PBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Is Samacsys | N | N | N | N |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Maximum drain current (ID) | 0.3 A | 0.3 A | 0.3 A | 0.3 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 6 Ω | 6 Ω | 6 Ω | 3.5 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JEDEC-95 code | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| JESD-30 code | O-PBCY-W3 | O-PBCY-W3 | O-PBCY-W3 | O-PBCY-T3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| Other features | LOGIC LEVEL COMPATIBLE | LOGIC LEVEL COMPATIBLE | LOGIC LEVEL COMPATIBLE | - |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 8 pF | 8 pF | 8 pF | - |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | - |