Triple Color LED, Ultra Red/pure Green/blue, Diffused, T-1 3/4, 5mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | LEDtronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color | ULTRA RED/PURE GREEN/BLUE |
| color@wavelength | 3-Color |
| Configuration | COMMON CATHODE, 3 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.04 A |
| Maximum forward voltage | 2.4 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 75/9/3.4 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | TRIPLE COLOR LED |
| total height | 6 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 660/558/470 nm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| perspective | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 |