Basic information of LM308AJ amplifier:
LM308AJ is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
LM308AJ amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM308AJ is 70 °C.
The power of LM308AJ is NO. Its programmable power is NO.
The power supply range is: +-5/+-20 V. The input offset voltage of LM308AJ is 60 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM308AJ:
LM308AJ has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
LM308AJ amplifier additional information:
LM308AJ adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It belongs to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM308AJ is: NO. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
It is a micropower amplifier. LM308AJ is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM308AJ is: DIP.
The material of LM308AJ package is mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR. The LM308AJ package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of LM308AJ amplifier:
LM308AJ is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
LM308AJ amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM308AJ is 70 °C.
The power of LM308AJ is NO. Its programmable power is NO.
The power supply range is: +-5/+-20 V. The input offset voltage of LM308AJ is 60 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM308AJ:
LM308AJ has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
LM308AJ amplifier additional information:
LM308AJ adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It belongs to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM308AJ is: NO. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
It is a micropower amplifier. LM308AJ is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM308AJ is: DIP.
The material of LM308AJ package is mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR. The LM308AJ package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | NO |
| Maximum input offset voltage | 60 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | YES |
| micropower | YES |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power | NO |
| power supply | +-5/+-20 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| broadband | NO |
| Base Number Matches | 1 |

| LM308AJ | LM308AH | LM108J | LM308H | LM308AN | LM108AJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL | LM108J | LM308H | LM308AN | LM108AJ |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | TO-5 | DIP | TO-99 | DIP | DIP |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum input offset voltage | 60 µV | 60 µV | 3000 µV | 10000 µV | 730 µV | 60 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | YES | YES | NO | NO | YES | YES |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Package body material | CERAMIC | METAL | CERAMIC | METAL | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-5/+-20 V | +-5/+-20 V | +-5/+-20 V | +-5/+-20 V | +-5/+-20 V | +-5/+-20 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | DUAL | DUAL |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | - | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| low-bias | NO | NO | - | - | NO | NO |
| micropower | YES | YES | - | - | YES | YES |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | - | DIP | DIP |
| power | NO | NO | - | - | NO | NO |
| Programmable power | NO | NO | - | - | NO | NO |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm |
| broadband | NO | NO | - | - | NO | NO |