Basic information of LM2904DR2 amplifier:
LM2904DR2 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOP,
LM2904DR2 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM2904DR2 is -40 °C and the maximum operating temperature is 105 °C. Its peak reflow temperature is 240°C and its maximum average bias current is 0.5 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM2904DR2 has a nominal slew rate of 0.6 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM2904DR2 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of LM2904DR2 is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of LM2904DR2 is 7000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM2904DR2:
The width of LM2904DR2 is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. LM2904DR2 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
LM2904DR2 amplifier additional information:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: 1. The LM2904DR2 is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8.
The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM2904DR2 is: SOP. The materials of LM2904DR2 package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The LM2904DR2 package pins are: SMALL OUTLINE.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.

Basic information of LM2904DR2 amplifier:
LM2904DR2 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOP,
LM2904DR2 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM2904DR2 is -40 °C and the maximum operating temperature is 105 °C. Its peak reflow temperature is 240°C and its maximum average bias current is 0.5 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM2904DR2 has a nominal slew rate of 0.6 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM2904DR2 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of LM2904DR2 is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of LM2904DR2 is 7000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM2904DR2:
The width of LM2904DR2 is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. LM2904DR2 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
LM2904DR2 amplifier additional information:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: 1. The LM2904DR2 is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8.
The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM2904DR2 is: SOP. The materials of LM2904DR2 package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The LM2904DR2 package pins are: SMALL OUTLINE.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.5 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 0.6 V/us |
| Supply voltage upper limit | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| LM2904DR2 | LM258DR2 | LM358DR2 | LM2904VD | LM2904VN | LM2904AN | NCV2904DR2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, PDSO8, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, PDSO8, SOIC-8 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | DIP | DIP | SOIC |
| package instruction | SOP, | SOIC-8 | SOP, | SOIC-8 | PLASTIC, DIP-8 | PLASTIC, DIP-8 | SOIC-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.5 µA | 0.3 µA | 0.5 µA | 0.5 µA | 0.5 µA | 0.25 µA | 0.5 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB | 85 dB | 70 dB | 70 dB | 70 dB | 70 dB | 70 dB |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV | 5000 µV | 7000 µV | 7000 µV | 7000 µV | 7000 µV | 7000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 9.78 mm | 9.78 mm | 4.9 mm |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 85 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 105 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -25 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP | DIP | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Certification status | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 4.45 mm | 4.45 mm | 1.75 mm |
| Supply voltage upper limit | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | OTHER | COMMERCIAL | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | - | incompatible | incompatible | - |
| Humidity sensitivity level | 1 | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal slew rate | 0.6 V/us | 0.6 V/us | 0.6 V/us | 0.6 V/us | 0.6 V/us | - | - |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | - | - |