Speech Synthesizer, 261.1s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, QFP44,.53X.57,32 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Commercial integrated circuit types | SPEECH SYNTHESIZER |
| JESD-30 code | R-PQFP-G44 |
| length | 10.5 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 44 |
| On-chip memory type | MASK ROM |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.53X.57,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 3/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum read time | 261.1 s |
| Maximum seat height | 2.25 mm |
| Maximum slew rate | 60 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 9.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| ML22Q54GA | ML2251-XXXGA | ML2252-XXXGA | ML2254-XXXHB | ML2254-XXXGA | ML2253-XXXGA | ML2253-XXXHB | ML22Q58GA | ML2256-XXXGA | ML2256-XXXHB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Speech Synthesizer, 261.1s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 31.7s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 64.5s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 261.1s, CMOS, PBGA33, 5.03 X 5.78 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, VFLGA-33 | Speech Synthesizer, 261.1s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 195.5s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 195.5s, CMOS, PBGA33, 5.03 X 5.78 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, VFLGA-33 | Speech Synthesizer, 522.2s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 392.1s, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, 0.80 MM PITCH, PLASTIC, QFP-44 | Speech Synthesizer, 392.1s, CMOS, PBGA33, 6.82 X 5.16 MM, 0.80 MM PITCH, WCSP-33 |
| Parts packaging code | QFP | QFP | QFP | LGA | QFP | QFP | LGA | QFP | QFP | BGA |
| package instruction | QFP, QFP44,.53X.57,32 | QFP, QFP44,.53X.57,32 | QFP, QFP44,.53X.57,32 | VFBGA, LGA33,6X6,32 | QFP, QFP44,.53X.57,32 | QFP, QFP44,.53X.57,32 | VFBGA, LGA33,6X6,32 | QFP, QFP44,.53X.57,32 | QFP, QFP44,.53X.57,32 | VFBGA, BGA33,6X6,32 |
| Contacts | 44 | 44 | 44 | 33 | 44 | 44 | 33 | 44 | 44 | 33 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Commercial integrated circuit types | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER | SPEECH SYNTHESIZER |
| JESD-30 code | R-PQFP-G44 | R-PQFP-G44 | R-PQFP-G44 | R-PBGA-BU33 | R-PQFP-G44 | R-PQFP-G44 | R-PBGA-BU33 | R-PQFP-G44 | R-PQFP-G44 | R-PBGA-B33 |
| length | 10.5 mm | 10.5 mm | 10.5 mm | 5.78 mm | 10.5 mm | 10.5 mm | 5.78 mm | 10.5 mm | 10.5 mm | 6.82 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 33 | 44 | 44 | 33 | 44 | 44 | 33 |
| On-chip memory type | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | QFP | VFBGA | QFP | QFP | VFBGA | QFP | QFP | VFBGA |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.53X.57,32 | QFP44,.53X.57,32 | QFP44,.53X.57,32 | LGA33,6X6,32 | QFP44,.53X.57,32 | QFP44,.53X.57,32 | LGA33,6X6,32 | QFP44,.53X.57,32 | QFP44,.53X.57,32 | BGA33,6X6,32 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK | FLATPACK | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK | FLATPACK | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| power supply | 3/3.3 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum read time | 261.1 s | 31.7 s | 64.5 s | 261.1 s | 261.1 s | 195.5 s | 195.5 s | 522.2 s | 392.1 s | 392.1 s |
| Maximum seat height | 2.25 mm | 2.25 mm | 2.25 mm | 0.52 mm | 2.25 mm | 2.25 mm | 0.52 mm | 2.25 mm | 2.25 mm | 0.52 mm |
| Maximum slew rate | 60 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 60 mA | 40 mA | 40 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.3 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | BUTT | GULL WING | GULL WING | BUTT | GULL WING | GULL WING | BALL |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | BOTTOM | QUAD | QUAD | BOTTOM | QUAD | QUAD | BOTTOM |
| width | 9.5 mm | 9.5 mm | 9.5 mm | 5.03 mm | 9.5 mm | 9.5 mm | 5.03 mm | 9.5 mm | 9.5 mm | 5.16 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |