Multiplier Accumulator/Summer, CMOS, CPGA68,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | PGA, PGA68(UNSPEC) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | PGA |
| Encapsulate equivalent code | PGA68(UNSPEC) |
| Package form | GRID ARRAY |
| power supply | 5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DSP PERIPHERAL, MULTIPLIER ACCUMULATOR/SUMMER |
| Base Number Matches | 1 |