
180A, 1200V, SCR, TO-240AA, CASE A48, SEMIPACK-7
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TO-240AA |
| package instruction | CASE A48, SEMIPACK-7 |
| Contacts | 7 |
| Manufacturer packaging code | CASE A48 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Shell connection | ISOLATED |
| Nominal circuit commutation break time | 150 µs |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 1000 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 3 V |
| Maximum holding current | 250 mA |
| JEDEC-95 code | TO-240AA |
| JESD-30 code | R-XUFM-X7 |
| JESD-609 code | e3/e4 |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 7 |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 180 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 20000 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 1200 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1200 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN/SILVER |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR |
| Base Number Matches | 1 |

| SKKT106B/12E | SKKT106B/16E | SKKT106B/14E | SKKT106B/18E | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 180A, 1200V, SCR, TO-240AA, CASE A48, SEMIPACK-7 | 180A, 1600V, SCR, TO-240AA, CASE A48, SEMIPACK-7 | 180A, 1400V, SCR, TO-240AA, CASE A48, SEMIPACK-7 | 180A, 1800V, SCR, TO-240AA, CASE A48, SEMIPACK-7 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | TO-240AA | TO-240AA | TO-240AA | TO-240AA |
| package instruction | CASE A48, SEMIPACK-7 | CASE A48, SEMIPACK-7 | FLANGE MOUNT, R-XUFM-X7 | CASE A48, SEMIPACK-7 |
| Contacts | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Manufacturer packaging code | CASE A48 | CASE A48 | CASE A48 | CASE A48 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA | 150 mA | 150 mA | 150 mA |
| JEDEC-95 code | TO-240AA | TO-240AA | TO-240AA | TO-240AA |
| JESD-30 code | R-XUFM-X7 | R-XUFM-X7 | R-XUFM-X7 | R-XUFM-X7 |
| JESD-609 code | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 180 A | 180 A | 180 A | 180 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 1200 V | 1600 V | 1400 V | 1800 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1200 V | 1600 V | 1400 V | 1800 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Nominal circuit commutation break time | 150 µs | 150 µs | 150 µs | - |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 1000 V/us | 1000 V/us | 1000 V/us | - |
| Maximum DC gate trigger voltage | 3 V | 3 V | 3 V | - |
| Maximum holding current | 250 mA | 250 mA | 250 mA | - |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 20000 µA | 20000 µA | 20000 µA | - |