Basic information of TL080CD amplifier:
TL080CD is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SO-8
TL080CD amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL080CD is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.0004 µA Its maximum average bias current is 0.01 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TL080CD has a nominal slew rate of 13 V/us. The maximum slew rate of the TL080CD given by the manufacturer is 2.8 mA, while the minimum slew rate is 8 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL080CD gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 3000 kHz.
The nominal supply voltage of TL080CD is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of TL080CD is 20000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL080CD:
The width of TL080CD is: 3.9 mm, the length is 4.9 mm. TL080CD has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
TL080CD amplifier additional information:
TL080CD adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of TL080CD is: NO. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
TL080CD is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The packaging code of TL080CD is: SOP. The materials used in TL080CD packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR.
The TL080CD package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
Basic information of TL080CD amplifier:
TL080CD is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SO-8
TL080CD amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL080CD is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.0004 µA Its maximum average bias current is 0.01 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TL080CD has a nominal slew rate of 13 V/us. The maximum slew rate of the TL080CD given by the manufacturer is 2.8 mA, while the minimum slew rate is 8 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL080CD gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 3000 kHz.
The nominal supply voltage of TL080CD is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of TL080CD is 20000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL080CD:
The width of TL080CD is: 3.9 mm, the length is 4.9 mm. TL080CD has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
TL080CD amplifier additional information:
TL080CD adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of TL080CD is: NO. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
TL080CD is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The packaging code of TL080CD is: SOP. The materials used in TL080CD packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR.
The TL080CD package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SO-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0004 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| frequency compensation | NO |
| Maximum input offset voltage | 20000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 4.9 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 13 V/us |
| Maximum slew rate | 2.8 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| TL080CD | TL081CPW | TL081MJG | TL084Y | |
|---|---|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 20000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, PDSO8, SO-8 | OP-AMP, 20000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, TSSOP-8 | JFET-Input Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125 | QUAD OP-AMP, 15000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, UUC14, DIE-14 |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | DIP | DIE |
| package instruction | SO-8 | PLASTIC, TSSOP-8 | DIP, DIP8,.3 | DIE, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown | not_compliant | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.05 µA | 0.0004 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB |
| Maximum input offset voltage | 20000 µV | 20000 µV | 9000 µV | 15000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-GDIP-T8 | R-XUUC-N14 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 4 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SOP | TSSOP | DIP | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum slew rate | 8 V/us | 8 V/us | 5 V/us | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 | 15000 | 15000 | 25000 |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | - |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0004 µA | 0.0004 µA | 0.0002 µA | - |
| frequency compensation | NO | YES | YES | - |
| length | 4.9 mm | 4.4 mm | 9.58 mm | - |
| low-bias | YES | YES | YES | - |
| low-dissonance | NO | NO | NO | - |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | TSSOP8,.25 | DIP8,.3 | - |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | - |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.2 mm | 5.08 mm | - |
| Maximum slew rate | 2.8 mA | 2.8 mA | 2.8 mA | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.65 mm | 2.54 mm | - |
| width | 3.9 mm | 3 mm | 7.62 mm | - |
| Negative supply voltage upper limit | - | -18 V | -18 V | -18 V |