Basic information of TL081CPW amplifier:
TL081CPW is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, TSSOP-8
TL081CPW amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL081CPW is 70 °C. The maximum bias current at 25°C is: 0.0004 µA, its maximum average bias current is 0.01 µA, and its maximum input offset current (IIO) is only 0.002 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TL081CPW has a nominal slew rate of 13 V/us. The maximum slew rate of the TL081CPW given by the manufacturer is 2.8 mA, while the minimum slew rate is 8 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL081CPW gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 3000 kHz.
The nominal supply voltage of TL081CPW is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of TL081CPW is 20000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL081CPW:
The width of TL081CPW is: 3 mm and the length is 4.4 mm. TL081CPW has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 8
TL081CPW amplifier additional information:
TL081CPW adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of TL081CPW is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The packaging code of TL081CPW is: TSSOP. The materials used for TL081CPW packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The TL081CPW package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.2 mm.
Basic information of TL081CPW amplifier:
TL081CPW is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, TSSOP-8
TL081CPW amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL081CPW is 70 °C. The maximum bias current at 25°C is: 0.0004 µA, its maximum average bias current is 0.01 µA, and its maximum input offset current (IIO) is only 0.002 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TL081CPW has a nominal slew rate of 13 V/us. The maximum slew rate of the TL081CPW given by the manufacturer is 2.8 mA, while the minimum slew rate is 8 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL081CPW gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 3000 kHz.
The nominal supply voltage of TL081CPW is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of TL081CPW is 20000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL081CPW:
The width of TL081CPW is: 3 mm and the length is 4.4 mm. TL081CPW has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 8
TL081CPW amplifier additional information:
TL081CPW adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of TL081CPW is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The packaging code of TL081CPW is: TSSOP. The materials used for TL081CPW packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The TL081CPW package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.2 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, TSSOP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0004 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.002 µA |
| Maximum input offset voltage | 20000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 4.4 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 13 V/us |
| Maximum slew rate | 2.8 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| TL081CPW | TL080CD | TL081MJG | TL084Y | |
|---|---|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 20000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, TSSOP-8 | OP-AMP, 20000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, PDSO8, SO-8 | JFET-Input Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125 | QUAD OP-AMP, 15000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, UUC14, DIE-14 |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | DIP | DIE |
| package instruction | PLASTIC, TSSOP-8 | SO-8 | DIP, DIP8,.3 | DIE, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | not_compliant | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.05 µA | 0.0004 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB | 86 dB | 86 dB | 86 dB |
| Maximum input offset voltage | 20000 µV | 20000 µV | 9000 µV | 15000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-GDIP-T8 | R-XUUC-N14 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 4 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | TSSOP | SOP | DIP | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | IN-LINE | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum slew rate | 8 V/us | 8 V/us | 5 V/us | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us | 13 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 | 15000 | 15000 | 25000 |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | - |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0004 µA | 0.0004 µA | 0.0002 µA | - |
| frequency compensation | YES | NO | YES | - |
| length | 4.4 mm | 4.9 mm | 9.58 mm | - |
| low-bias | YES | YES | YES | - |
| low-dissonance | NO | NO | NO | - |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | - | -18 V | -18 V |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.25 | SOP8,.25 | DIP8,.3 | - |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | - |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.75 mm | 5.08 mm | - |
| Maximum slew rate | 2.8 mA | 2.8 mA | 2.8 mA | - |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - |
| width | 3 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | - |