Basic information of CA3160E amplifier:
CA3160E is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
CA3160E amplifier core information:
The minimum operating temperature of the CA3160E is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.00005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of the CA3160E is 10 V/us. The maximum slew rate of the CA3160E given by the manufacturer is 15 mA. Its minimum voltage gain is 50000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the CA3160E gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of CA3160E is 7.5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -7.5 V. The power supply range is: 5/15 V. The input offset voltage of the CA3160E is 15000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of CA3160E:
CA3160E has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
CA3160E amplifier additional information:
CA3160E adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of CA3160E is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8. The packaging code of CA3160E is: DIP. CA3160E packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The form of CA3160E package pins is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of CA3160E amplifier:
CA3160E is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
CA3160E amplifier core information:
The minimum operating temperature of the CA3160E is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.00005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of the CA3160E is 10 V/us. The maximum slew rate of the CA3160E given by the manufacturer is 15 mA. Its minimum voltage gain is 50000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the CA3160E gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of CA3160E is 7.5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -7.5 V. The power supply range is: 5/15 V. The input offset voltage of the CA3160E is 15000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of CA3160E:
CA3160E has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
CA3160E amplifier additional information:
CA3160E adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of CA3160E is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8. The packaging code of CA3160E is: DIP. CA3160E packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The form of CA3160E package pins is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 15000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -7.5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 10 V/us |
| Maximum slew rate | 15 mA |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 7.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| Minimum voltage gain | 50000 |
| Base Number Matches | 1 |

| CA3160E | CA3160AT | CA3160AT3 | CA3160AE | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 1 Func, 15000uV Offset-Max, BICMOS, PDIP8, PACKAGE-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BICMOS, MBCY8, PACKAGE-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BIMOS, MBCY8, CAN-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BICMOS, PDIP8, PACKAGE-8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum input offset voltage | 15000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -7.5 V | -7.5 V | -7.5 V | -7.5 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Nominal slew rate | 10 V/us | 10 V/us | 10 V/us | 10 V/us |
| Supply voltage upper limit | 16 V | 16 V | 8 V | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 7.5 V | 7.5 V | 7.5 V | 7.5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | BICMOS | BICMOS | BIMOS | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL |
| Parts packaging code | DIP | BCY | - | DIP |
| Contacts | 8 | 8 | - | 8 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB | 95 dB | - | 95 dB |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz | 4000 kHz | - | 4000 kHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| CA3160E | Renesas(瑞萨电子) | OP-AMP, 15000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, MS-001-BA, DIP-8 |
| CA3160AE | Rochester Electronics | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BICMOS, PDIP8, PACKAGE-8 |