Basic information of MAX4241EUA amplifier:
MAX4241EUA is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are 3 X 3 MM, MICRO, SOP-8
MAX4241EUA amplifier core information:
The MAX4241EUA operates at a minimum temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 85 °C. Its peak reflow temperature is 240°C and its maximum average bias current is 0.015 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the MAX4241EUA has a nominal slew rate of 40,000 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the MAX4241EUA gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 90 kHz.
The nominal supply voltage of the MAX4241EUA is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 6 V. The input offset voltage of MAX4241EUA is 2000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of MAX4241EUA:
The width of MAX4241EUA is: 3 mm, the length is 3 mm. MAX4241EUA has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 8
Additional information about the MAX4241EUA amplifier:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: 1. The MAX4241EUA is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: S-PDSO-G8.
The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of MAX4241EUA is: TSSOP. The materials used in the MAX4241EUA package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is SQUARE. The MAX4241EUA package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.1 mm.
Basic information of MAX4241EUA amplifier:
MAX4241EUA is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are 3 X 3 MM, MICRO, SOP-8
MAX4241EUA amplifier core information:
The MAX4241EUA operates at a minimum temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 85 °C. Its peak reflow temperature is 240°C and its maximum average bias current is 0.015 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the MAX4241EUA has a nominal slew rate of 40,000 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the MAX4241EUA gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 90 kHz.
The nominal supply voltage of the MAX4241EUA is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 6 V. The input offset voltage of MAX4241EUA is 2000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of MAX4241EUA:
The width of MAX4241EUA is: 3 mm, the length is 3 mm. MAX4241EUA has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 8
Additional information about the MAX4241EUA amplifier:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: 1. The MAX4241EUA is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: S-PDSO-G8.
The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of MAX4241EUA is: TSSOP. The materials used in the MAX4241EUA package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is SQUARE. The MAX4241EUA package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.1 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | 3 X 3 MM, MICRO, SOP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.015 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Nominal slew rate | 40000 V/us |
| Supply voltage upper limit | 6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 20 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 90 kHz |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| MAX4241EUA | MAX4242ESA-T | MAX4243ESD-T | MAX4241ESA | MAX4243EUB | MAX4243ESD | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 0.09MHz BAND WIDTH, PDSO8, 3 X 3 MM, MICRO, SOP-8 | DUAL OP-AMP, 1300uV OFFSET-MAX, 0.09MHz BAND WIDTH, PDSO8, 0.150 INCH, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 1000 uV OFFSET-MAX, 0.09 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SOIC-14 | OP-AMP, 1200uV OFFSET-MAX, 0.09MHz BAND WIDTH, PDSO8, 0.150 INCH, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 0.09MHz BAND WIDTH, PDSO10, MICRO, SOP-10 | DUAL OP-AMP, 1000 uV OFFSET-MAX, 0.09 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SOIC-14 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | 3 X 3 MM, MICRO, SOP-8 | SOP, | SOP, | 0.150 INCH, SOIC-8 | MICRO, SOP-10 | SOP, |
| Contacts | 8 | 8 | 14 | 8 | 10 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.015 µA | 0.015 µA | 0.015 µA | 0.015 µA | 0.015 µA | 0.015 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB | 94 dB | 94 dB | 94 dB | 90 dB | 94 dB |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV | 1300 µV | 1000 µV | 1200 µV | 2000 µV | 1000 µV |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G8 | S-PDSO-G10 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 3 mm | 4.9 mm | 8.65 mm | 4.9 mm | 3 mm | 8.65 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 14 | 8 | 10 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | SOP | SOP | SOP | TSSOP | SOP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Maximum seat height | 1.1 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.1 mm | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 40000 V/us | 40000 V/us | 40000 V/us | 40000 V/us | 40000 V/us | 40000 V/us |
| Supply voltage upper limit | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.5 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 90 kHz | 90 kHz | 90 kHz | 90 kHz | 90 kHz | 90 kHz |
| width | 3 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3 mm | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |