LED Display, SEVEN-SEGMENT NUMERIC LED DISPLAY,2-CHARACTER,GREEN,DIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| color@wavelength | Green |
| Configuration | Common Cathode |
| Display height | 8 mm |
| Number of characters | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| peak wavelength | 565 nm |
| Base Number Matches | 1 |