
1 ELEMENT, 2.7 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SUMIDA |
| package instruction | 4949 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 4949 |
| structure | Magnetically Shielded |
| core material | MANGANESE-ZINC |
| DC Resistance | 0.0016 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.35 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | CEP124 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 5 mm |
| Package length | 12.5 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 12.5 mm |
| method of packing | TR, 13 Inch |
| Maximum rated current | 18.4 A |
| series | CEP124 |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% |

| CEP124NP-R35MC-H | CEP124 | CEP124NP-0R8MC-H | CEP124NP-1R4MC-H | CEP124NP-2R7MC | CEP124NP-R68MC | CEP124NP-4R0MC | CEP124NP-1R5MC | CEP124NP-2R2MC-H | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1 ELEMENT, 2.7 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.7 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.7 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.7 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.7 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 0.68 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 4 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 1.5 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.2 uH, MANGANESE-ZINC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD |
| Is it lead-free? | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | SUMIDA | - | SUMIDA | SUMIDA | SUMIDA | SUMIDA | SUMIDA | SUMIDA | - |
| package instruction | 4949 | - | 5151 | 4949 | 4949 | 4949 | 5151 | 4949 | 4949 |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow | unknow | unknown | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 4949 | - | 5151 | 4949 | 4949 | 4949 | 5151 | 4949 | 4949 |
| structure | Magnetically Shielded | - | Magnetically Shielded | Magnetically Shielded | Magnetically Shielded | Magnetically Shielded | Magnetically Shielded | Magnetically Shielded | Magnetically Shielded |
| core material | MANGANESE-ZINC | - | FERRITE | MANGANESE-ZINC | MANGANESE-ZINC | MANGANESE-ZINC | FERRITE | MANGANESE-ZINC | MANGANESE-ZINC |
| DC Resistance | 0.0016 Ω | - | 0.0024 Ω | 0.0042 Ω | 0.0042 Ω | 0.0016 Ω | 0.0076 Ω | 0.0024 Ω | 0.0076 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.35 µH | - | 0.8 µH | 1.4 µH | 2.7 µH | 0.68 µH | 4 µH | 1.5 µH | 2.2 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR | - | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | - | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | CEP124 | - | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | - | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package height | 5 mm | - | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| Package length | 12.5 mm | - | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm |
| Package form | SMT | - | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT |
| Package width | 12.5 mm | - | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm | 12.5 mm |
| method of packing | TR, 13 Inch | - | TR, 13 Inch | TR, 13 Inch | TR, 13 Inch | TR, 13 Inch | TR, 13 Inch | TR, 13 Inch | TR, 13 Inch |
| Maximum rated current | 18.4 A | - | 17.8 A | 13.8 A | 13.8 A | 18.4 A | 12.6 A | 17.8 A | 12.6 A |
| series | CEP124 | - | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 | CEP124 |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | - | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal shape | WRAPAROUND | - | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz | - | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% | - | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |