Decoder/Driver, TTL, CDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| SN74LS138JT | SN54LS138JB | SN54LS138J | SN54LS138W | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Decoder/Driver, TTL, CDIP16 | Decoder/Driver, LS Series, Inverted Output, TTL, CDIP16, DIP-16 | Decoder/Driver, TTL, CDIP16 | Decoder/Driver, TTL, CDFP16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | - | DFP, FL16,.3 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-XDIP-T16 | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | - |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | - |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | - |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | - |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC | - |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | - |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | - |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | - |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| surface mount | NO | NO | NO | - |
| technology | TTL | TTL | TTL | - |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |