D/A Converter, 12-Bit, 4 Func, BICMOS, CDIP28,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum slew rate | 28 mA |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| SP9345SQ/883 | SP9345SL/883 | SP9345TL/883 | |
|---|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 12-Bit, 4 Func, BICMOS, CDIP28, | D/A Converter, 12-Bit, 4 Func, BICMOS, CQCC44, | D/A Converter, 12-Bit, 4 Func, BICMOS, CQCC44, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | COMPLEMENTARY OFFSET BINARY | COMPLEMENTARY OFFSET BINARY | COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 | S-XQCC-N44 | S-XQCC-N44 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% | 0.024% | 0.024% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 28 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | QCCN | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | LCC44,.65SQ | LCC44,.65SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum slew rate | 28 mA | 28 mA | 28 mA |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | QUAD |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |