
Film Capacitor, Polypropylene, 700V, 10% +Tol, 10% -Tol, 50uF, Chassis Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | RATED AC VOLTAGE (V): 285 |
| capacitance | 50 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 700 V |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | LUG |
| Base Number Matches | 1 |
| 506MHBS40KRS | 506MHBS40KRT | 506MHBS40KRB | |
|---|---|---|---|
| Description | Film Capacitor, Polypropylene, 700V, 10% +Tol, 10% -Tol, 50uF, Chassis Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polypropylene, 700V, 10% +Tol, 10% -Tol, 50uF, Chassis Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Film Capacitor, Polypropylene, 700V, 10% +Tol, 10% -Tol, 50uF, Chassis Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | RATED AC VOLTAGE (V): 285 | RATED AC VOLTAGE (V): 285 | RATED AC VOLTAGE (V): 285 |
| capacitance | 50 µF | 50 µF | 50 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE | POLYPROPYLENE | POLYPROPYLENE |
| Installation features | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 10% | 10% | 10% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| positive tolerance | 10% | 10% | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 700 V | 700 V | 700 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal shape | LUG | LUG | LUG |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |