OPA121KP-BI amplifier basic information:
OPA121KP-BI is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
OPA121KP-BI amplifier core information:
The minimum operating temperature of OPA121KP-BI is and the maximum operating temperature is 70 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.00001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the OPA121KP-BI has a nominal slew rate of 2 V/us. The maximum slew rate of OPA121KP-BI given by the manufacturer is 10 mA. Its minimum voltage gain is 100000.
The nominal supply voltage of the OPA121KP-BI is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of OPA121KP-BI is 5000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of OPA121KP-BI:
OPA121KP-BI has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
OPA121KP-BI amplifier additional information:
OPA121KP-BI adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of OPA121KP-BI is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
OPA121KP-BI is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of OPA121KP-BI is: DIP. OPA121KP-BI packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The OPA121KP-BI package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
OPA121KP-BI amplifier basic information:
OPA121KP-BI is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
OPA121KP-BI amplifier core information:
The minimum operating temperature of OPA121KP-BI is and the maximum operating temperature is 70 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.00001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the OPA121KP-BI has a nominal slew rate of 2 V/us. The maximum slew rate of OPA121KP-BI given by the manufacturer is 10 mA. Its minimum voltage gain is 100000.
The nominal supply voltage of the OPA121KP-BI is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of OPA121KP-BI is 5000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of OPA121KP-BI:
OPA121KP-BI has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
OPA121KP-BI amplifier additional information:
OPA121KP-BI adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of OPA121KP-BI is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
OPA121KP-BI is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of OPA121KP-BI is: DIP. OPA121KP-BI packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The OPA121KP-BI package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00001 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Nominal slew rate | 2 V/us |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 100000 |
| Base Number Matches | 1 |

| OPA121KP-BI | OPA121KU-BI | OPA121KM-BI | |
|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, PDIP8, | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, PDSO8, | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, MBCY8, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00001 µA | 0.00001 µA | 0.000005 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 5000 µV | 3000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| low-bias | YES | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | SOP8,.25 | CAN8,.2 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Nominal slew rate | 2 V/us | 2 V/us | 2 V/us |
| Maximum slew rate | 10 mA | 10 mA | 9 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | WIRE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | BOTTOM |
| Minimum voltage gain | 100000 | 100000 | 200000 |
| encapsulated code | DIP | SOP | - |
| surface mount | NO | YES | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |