Fixed Positive LDO Regulator, 1.235V, BIPolar, PDSO5, SOT-25A, 5 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | SOT |
| package instruction | LSSOP, TSOP5/6,.11,37 |
| Contacts | 5 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.05 V |
| Maximum absolute input voltage | 10 V |
| Maximum input voltage | 2 V |
| Minimum input voltage | 1.2 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 2.9 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.03% |
| Maximum load regulation | 0.02% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output current 1 | 0.005 A |
| Maximum output voltage 1 | 1.27 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.2 V |
| Nominal output voltage 1 | 1.235 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.4 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 3% |
| width | 1.6 mm |
| Base Number Matches | 1 |