General Purpose Inductor, 680uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 9.4 Ω |
| Nominal inductance(L) | 680 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 55 |
| Maximum rated current | 0.113 A |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 0.796 MHz |
| Tolerance | 10% |
| Base Number Matches | 1 |