DUAL 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, MBCY10
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 10 |
| Nominal off-state isolation | 40 dB |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 50 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 0.1 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 150 ns |
| Maximum connection time | 250 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |
| HI2-304/883 | HI1-304/883 | |
|---|---|---|
| Description | DUAL 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, MBCY10 | IC,ANALOG SWITCH,DUAL,SPST,CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST | SPST |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 | R-XDIP-T14 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 |
| Number of terminals | 10 | 14 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 50 Ω | 75 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | METAL | CERAMIC |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO |
| Maximum connection time | 250 ns | 500 ns |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL |