SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CDIP14, 0.300 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, MO-001AA, TO-116, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | MO-001AA |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| length | 19.56 mm |
| Logic integrated circuit type | LOGIC CIRCUIT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SN54LS624J | SN54LS624FK | SN74LS625D | SN54LS625FK | SN54LS625J | SN54LS626W | SN54LS624W | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CDIP14, 0.300 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, MO-001AA, TO-116, DIP-14 | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CQCC20, 1.27 MM PITCH, HERMETIC SEALED, BRAZE SEALED, CERAMIC, MS-004CB, LCC-20 | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, PDSO16, PLASTIC, SOP-16 | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CQCC20, 1.27 MM PITCH, HERMETIC SEALED, BRAZE SEALED, CERAMIC, MS-004CB, LCC-20 | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CDIP16, 0.300 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-16 | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CDFP16, HERMETIC SEALED, CERAMIC, MO-004AA, FP-16 | SPECIALTY LOGIC CIRCUIT, CDFP14, HERMETIC SEALED, CERAMIC, MO-004AA, FP-14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | MO-001AA | QLCC | SOIC | QLCC | DIP | DFP | DFP |
| package instruction | DIP, | QCCN, | SOP, | QCCN, | DIP, | DFP, | DFP, |
| Contacts | 14 | 20 | 16 | 20 | 16 | 16 | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| series | LS | LS | LS | LS | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G16 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F14 |
| length | 19.56 mm | 8.89 mm | 9.9 mm | 8.89 mm | 19.56 mm | 10.2 mm | 9.21 mm |
| Logic integrated circuit type | LOGIC CIRCUIT | LOGIC CIRCUIT | LOGIC CIRCUIT | LOGIC CIRCUIT | LOGIC CIRCUIT | LOGIC CIRCUIT | LOGIC CIRCUIT |
| Number of functions | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 20 | 16 | 20 | 16 | 16 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | SOP | QCCN | DIP | DFP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 1.75 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 3.9 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 6.73 mm | 6.29 mm |
| Maker | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |