Basic information of TLV2254IN amplifier:
TLV2254IN is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are ROHS COMPLIANT, PLASTIC, MS-001AA, DIP-14
TLV2254IN amplifier core information:
The minimum operating temperature of the TLV2254IN is -40 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TLV2254IN has a nominal slew rate of 0.1 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TLV2254IN gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 187 kHz.
The nominal supply voltage of the TLV2254IN is 3 V. The upper limit of its supply voltage is 16. The input offset voltage of VTLV2254IN is 1750 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TLV2254IN:
The width of TLV2254IN is: 7.62 mm and the length is 19.305 mm. TLV2254IN has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 14
TLV2254IN amplifier additional information:
Its temperature grade is: AUTOMOTIVE. And its humidity sensitivity level is: NOT APPLICABLE. TLV2254IN is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T14.
The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of TLV2254IN is: DIP. The materials used in the TLV2254IN package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The TLV2254IN package pin format is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.08 mm.

Basic information of TLV2254IN amplifier:
TLV2254IN is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are ROHS COMPLIANT, PLASTIC, MS-001AA, DIP-14
TLV2254IN amplifier core information:
The minimum operating temperature of the TLV2254IN is -40 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TLV2254IN has a nominal slew rate of 0.1 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TLV2254IN gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 187 kHz.
The nominal supply voltage of the TLV2254IN is 3 V. The upper limit of its supply voltage is 16. The input offset voltage of VTLV2254IN is 1750 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TLV2254IN:
The width of TLV2254IN is: 7.62 mm and the length is 19.305 mm. TLV2254IN has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 14
TLV2254IN amplifier additional information:
Its temperature grade is: AUTOMOTIVE. And its humidity sensitivity level is: NOT APPLICABLE. TLV2254IN is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T14.
The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of TLV2254IN is: DIP. The materials used in the TLV2254IN package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The TLV2254IN package pin format is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.08 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, MS-001AA, DIP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.001 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Maximum input offset voltage | 1750 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.305 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT APPLICABLE |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 187 kHz |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
