Dual Color LED, Super Red/green, Colorless Diffused, 4.9mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | SUPER RED/GREEN |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.04 A |
| Lens type | COLORLESS DIFFUSED |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | DUAL COLOR LED |
| total height | 8.6 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 635/565 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 4.9 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 50 deg |
| Base Number Matches | 1 |
| LUB371-EJ | LUH371-EJE7500 | LUH371-EJ | LUB371-EJE7500 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Dual Color LED, Super Red/green, Colorless Diffused, 4.9mm | Dual Color LED, Super Red/green, Colorless Diffused, 4mm | Dual Color LED, Super Red/green, Colorless Diffused, 4mm | Dual Color LED, Super Red/green, Colorless Diffused, 4.9mm |
| Maker | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | SUPER RED/GREEN | SUPER RED/GREEN | SUPER RED/GREEN | SUPER RED/GREEN |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.04 A | 0.04 A | 0.04 A | 0.04 A |
| Lens type | COLORLESS DIFFUSED | COLORLESS DIFFUSED | COLORLESS DIFFUSED | COLORLESS DIFFUSED |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Optoelectronic device types | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED | DUAL COLOR LED |
| total height | 8.6 mm | 7.75 mm | 7.75 mm | 8.6 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 635/565 nm | 635/565 nm | 635/565 nm | 635/565 nm |
| shape | RECTANGULAR | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | RECTANGULAR |
| size | 4.9 mm | 4 mm | 4 mm | 4.9 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 50 deg | 50 deg | 50 deg | 50 deg |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |