4 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 3 |
| Transistor polarity | NPN |
| Maximum collector current | 4 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 80 V |
| state | DISCONTINUED |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | Flange mounting |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| terminal coating | tin lead |
| Terminal location | single |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| structure | single |
| Shell connection | isolation |
| Number of components | 1 |
| transistor applications | switch |
| Transistor component materials | silicon |
| Transistor type | universal power supply |
| Minimum DC amplification factor | 15 |
| Rated crossover frequency | 3 MHz |

| BD441 | PMD16K100 | PMD16K60 | PMD16K80 | BD439 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | 4 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 4 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 4 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 4 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 4 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Transistor polarity | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN |
| Maximum collector current | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V |
| state | DISCONTINUED | DISCONTINUED | DISCONTINUED | DISCONTINUED | DISCONTINUED |
| packaging shape | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle |
| Package Size | Flange mounting | Flange mounting | Flange mounting | Flange mounting | Flange mounting |
| Terminal form | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-hole |
| terminal coating | tin lead | tin lead | tin lead | tin lead | tin lead |
| Terminal location | single | single | single | single | single |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy |
| structure | single | single | single | single | single |
| Shell connection | isolation | isolation | isolation | isolation | isolation |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| transistor applications | switch | switch | switch | switch | switch |
| Transistor component materials | silicon | silicon | silicon | silicon | silicon |
| Transistor type | universal power supply | universal power supply | universal power supply | universal power supply | universal power supply |
| Minimum DC amplification factor | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Rated crossover frequency | 3 MHz | 3 MHz | 3 MHz | 3 MHz | 3 MHz |