RF Coaxial Relay, SP6T, Failsafe, 0.26A (Coil), 28VDC (Coil), 7280mW (Coil), 26500MHz, 2W (RF Input), DC Input, DC Output, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BUILT-IN TTL DRIVER AND INDICATOR |
| body height | 95.25 mm |
| Body length or diameter | 55.88 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Maximum coil current (DC) | 0.26 A |
| Coil power | 7280 mW |
| Coil resistance | 107.7 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact/Output Power Type | DC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum input power | 2 W |
| Maximum insertion loss | 1 dB |
| Maximum isolation | 40 dB |
| Manufacturer's serial number | STR |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 26500 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| Relay action | FAILSAFE |
| Relay function | SP6T |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 25 ms |
| Termination type | SOLDER/CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.8 |
| Base Number Matches | 1 |
