HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body width | 0.192 inch |
| subject depth | 0.09 inch |
| body length | 0.884 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| maximum insertion force | 2.78 N |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 104352 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 100u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.12 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER KINKED LEADS |
| Total number of contacts | 18 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 104352-9 | 104352-6 | 1-104352-1 | 104352-4 | 104352-2 | 2M804-004-00Z112-220SA-501 | 104352-1 | 1-104352-5 | 2-104352-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,12 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,22 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | 08 MODII HDR DRST B/A W/HD | 04 MODII HDR DRST B/A W/HD | Circular Connector, | 02 MODII HDR DRST B/A W/HD | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,30 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | CONNECTOR, 32 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | compliant | not_compliant | unknown | not_compliant | unknown | unknown |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | CIRCULAR CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Manufacturer's serial number | 104352 | 104352 | 104352 | 104352 | 104352 | 2M804-004-00Z1 | 104352 | 104352 | 104352 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | conform to | incompatible | incompatible | - |
| body width | 0.192 inch | 0.192 inch | 0.192 inch | 0.192 inch | 0.192 inch | - | 0.192 inch | 0.192 inch | - |
| subject depth | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | 0.09 inch | - | 0.09 inch | 0.09 inch | - |
| body length | 0.884 inch | 0.584 inch | 1.084 inch | 0.384 inch | 0.184 inch | - | 0.084 inch | 1.484 inch | - |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - |
| Contact to complete cooperation | SN-PB | SN-PB | SN-PB | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | SN-PB | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | - | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | - | PHOSPHOR BRONZE | COPPER ALLOY | - |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | - |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | - | 1000VAC V | 1000VAC V | - |
| maximum insertion force | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | - | 2.78 N | 2.78 N | - |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | - | BLACK | BLACK | - |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | - | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | - |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - | 0.1 inch | 0.1 inch | - |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - | 0.1 inch | 0.1 inch | - |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | - | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | - | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | - | ONE | ONE | - |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | - |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | - |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | - |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | - |
| Plating thickness | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | 100u inch | - | 100u inch | 100u inch | - |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | - | 1 A | 1 A | - |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | - | UL | UL | - |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - |
| Terminal length | 0.12 inch | 0.12 inch | 0.12 inch | 0.12 inch | 0.12 inch | - | 0.12 inch | 0.12 inch | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER | SOLDER | - | SOLDER | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER |
| Total number of contacts | 18 | 12 | 22 | 8 | 4 | - | 2 | 30 | 32 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | .139 N | - | .139 N | .139 N | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | - |
| Maker | - | - | - | TE Connectivity | TE Connectivity | - | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity |