
Silicon Controlled Rectifier, 0.8A I(T)RMS, 100V V(DRM), 100V V(RRM), 1 Element, TO-92, PLASTIC PACKAGE-3
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 0.2 mA |
| JEDEC-95 code | TO-92 |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 0.8 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 100 V |
| Repeated peak reverse voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN (315) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| Trigger device type | SCR |
| Base Number Matches | 1 |

| C103ALEADFREE | C103YLEADFREE | C103YYLEADFREE | CS55BLEADFREE | CS55DLEADFREE | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Silicon Controlled Rectifier, 0.8A I(T)RMS, 100V V(DRM), 100V V(RRM), 1 Element, TO-92, PLASTIC PACKAGE-3 | Silicon Controlled Rectifier, 0.8A I(T)RMS, 30V V(DRM), 30V V(RRM), 1 Element, TO-92, PLASTIC PACKAGE-3 | Silicon Controlled Rectifier, 0.8A I(T)RMS, 60V V(DRM), 60V V(RRM), 1 Element, TO-92, PLASTIC PACKAGE-3 | Silicon Controlled Rectifier, 0.8A I(T)RMS, 200V V(DRM), 200V V(RRM), 1 Element, TO-92, TO-92, 3 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 0.8A I(T)RMS, 400V V(DRM), 400V V(RRM), 1 Element, TO-92, TO-92, 3 PIN |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | compliant | compliant |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 0.2 mA | 0.2 mA | 0.2 mA | 0.2 mA | 0.2 mA |
| JEDEC-95 code | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 100 V | 30 V | 60 V | 200 V | 400 V |
| Repeated peak reverse voltage | 100 V | 30 V | 60 V | 200 V | 400 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR | SCR |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| Maker | - | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor |