MC33201PG amplifier basic information:
MC33201PG is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8
MC33201PG amplifier core information:
The MC33201PG has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 105 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.25 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of MC33201PG is 1 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the MC33201PG gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 2200 kHz.
The nominal supply voltage of the MC33201PG is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 13. The input offset voltage of VMC33201PG is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of MC33201PG:
The width of MC33201PG is: 7.62 mm and the length is 9.27 mm. MC33201PG has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
MC33201PG amplifier additional information:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: NOT SPECIFIED. MC33201PG is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8.
The corresponding JESD-609 code is: e3. The packaging code of MC33201PG is: DIP. MC33201PG packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The MC33201PG package pin format is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.33 mm.

MC33201PG amplifier basic information:
MC33201PG is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8
MC33201PG amplifier core information:
The MC33201PG has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 105 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.25 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of MC33201PG is 1 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the MC33201PG gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 2200 kHz.
The nominal supply voltage of the MC33201PG is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 13. The input offset voltage of VMC33201PG is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of MC33201PG:
The width of MC33201PG is: 7.62 mm and the length is 9.27 mm. MC33201PG has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
MC33201PG amplifier additional information:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: NOT SPECIFIED. MC33201PG is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8.
The corresponding JESD-609 code is: e3. The packaging code of MC33201PG is: DIP. MC33201PG packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The MC33201PG package pin format is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.33 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 9.27 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 5.33 mm |
| Nominal slew rate | 1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 13 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 2200 kHz |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| MC33201PG | MC33202DMR2G | MC33201P | MC33202DR2G | MC33202DG | MC33202VP | MC33202PG | MC33202VPG | MC33201DR2G | MC33201DG | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 9000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 11000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDSO8, LEAD FREE, MICRO-8 | OP-AMP, 9000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 11000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDSO8, LEAD FREE, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 11000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDSO8, LEAD FREE, SOIC-8 | DUAL OP-AMP, 14000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 11000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 14000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 | OP-AMP, 9000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDSO8, LEAD FREE, SOIC-8 | OP-AMP, 9000uV OFFSET-MAX, 2.2MHz BAND WIDTH, PDSO8, LEAD FREE, SOIC-8 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Lead free | Lead free | Contains lead | Contains lead | Lead free | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | incompatible | conform to | conform to | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | DIP | SOIC | SOIC | DIP | DIP | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 | LEAD FREE, MICRO-8 | DIP, | LEAD FREE, SOIC-8 | LEAD FREE, SOIC-8 | PLASTIC, DIP-8 | DIP, | DIP, | LEAD FREE, SOIC-8 | LEAD FREE, SOIC-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.5 µA | 0.25 µA | 0.5 µA | 0.25 µA | 0.25 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV | 11000 µV | 9000 µV | 11000 µV | 11000 µV | 14000 µV | 11000 µV | 14000 µV | 9000 µV | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | S-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e0 | e3 | e3 | e0 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 9.27 mm | 3 mm | 9.27 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 9.27 mm | 9.27 mm | 9.27 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Number of functions | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 125 °C | 105 °C | 125 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | TSSOP | DIP | SOP | SOP | DIP | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | NOT SPECIFIED | 260 | 260 | NOT SPECIFIED | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Maximum seat height | 5.33 mm | 1.1 mm | 5.33 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 5.33 mm | 5.33 mm | 5.33 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V | 13 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES | YES | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | MATTE TIN | MATTE TIN | TIN LEAD | MATTE TIN | MATTE TIN | TIN LEAD | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 0.65 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | NOT SPECIFIED | 40 | 40 | NOT SPECIFIED | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz | 2200 kHz |
| width | 7.62 mm | 3 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | - | Rochester Electronics | - | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |