HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,160 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,NATURAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 300542591 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH-TEMP, STACK HEIGHT=0.738" |
| body width | 0.285 inch |
| subject depth | 0.648 inch |
| body length | 4.214 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 149012 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 5 |
| Number of rows loaded | 3 |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | POLAR PIN POSITION |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.185 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 160 |
| 149012-7 | 149012-4 | 149012-6 | 149012-8 | 149012-9 | 149012-5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,160 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,NATURAL | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,100 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,NATURAL | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,140 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,NATURAL | 180 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT BOARD STACKING CONNECTOR, SOLDER, PLUG | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,200 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,NATURAL | 120 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT BOARD STACKING CONNECTOR, SOLDER, PLUG |
| Objectid | 300542591 | 300542588 | 300542590 | 1429333170 | 300542593 | 1429333113 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | HIGH-TEMP, STACK HEIGHT=0.738" | HIGH-TEMP, STACK HEIGHT=0.738" | HIGH-TEMP, STACK HEIGHT=0.738" | STAGGERED CONFIGURATION | HIGH-TEMP, STACK HEIGHT=0.738" | STAGGERED CONFIGURATION |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG | RECEPTACLE | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Manufacturer's serial number | 149012 | 149012 | 149012 | 149012 | 149012 | 149012 |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 160 | 100 | 140 | 180 | 200 | 120 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | - |
| body width | 0.285 inch | 0.285 inch | 0.285 inch | - | 0.285 inch | - |
| subject depth | 0.648 inch | 0.648 inch | 0.648 inch | - | 0.648 inch | - |
| body length | 4.214 inch | 2.714 inch | 3.714 inch | - | 5.214 inch | - |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | - | AU ON NI | - |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | - | TIN OVER NICKEL | - |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | - | PHOSPHOR BRONZE | - |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | - | RND PIN-SKT | - |
| Insulator color | NATURAL | NATURAL | NATURAL | - | NATURAL | - |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | - | THERMOPLASTIC | - |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | - | 0.05 inch | - |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - | 0.1 inch | - |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | - | ONE | - |
| PCB row number | 5 | 5 | 5 | - | 5 | - |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | - | STAGGERED | - |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | - |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | - | 30u inch | - |
| polarization key | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | POLAR PIN POSITION | - | POLAR PIN POSITION | - |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | - | UL, CSA | - |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | - |
| Terminal length | 0.185 inch | 0.185 inch | 0.185 inch | - | 0.185 inch | - |