Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PBCY3, TO-92
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | , |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustable threshold | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 10 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 0.7 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |
| AS440NOPTION4 | AS440M | AS440MT1 | AS440MT2 | AS440N | AS440NOPTION1 | AS440M1 | AS440NOPTION2 | AS440NOPTION3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PBCY3, TO-92 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO3, SOT-23 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO3, SOT-23 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO3, SOT-23 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PBCY3, TO-92 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PBCY3, TO-92 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PSSO3, SOT-89 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PBCY3, TO-92 | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PBCY3, TO-92 |
| Parts packaging code | TO-92 | SOT-23 | SOT-23 | SOT-23 | TO-92 | TO-92 | SOT | TO-92 | TO-92 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 89 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Adjustable threshold | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | R-PSSO-F3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| Number of channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V | 0.7 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | NO | NO | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | SINGLE | BOTTOM | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |