
ILLUMINATED ROCKER SWITCH
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Lumex |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 28 mm |
| body height | 13.5 mm |
| Body length or diameter | 28 mm |
| Maximum contact current (DC) | 25 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 25A@12VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V |
| illumination | RED LED |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPST |
| Switch type | ROCKER SWITCH |
| Termination type | QUICK CONNECT |