Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 300V, 10% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 3838
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Sealed |
| Lead diameter | 0.51 mm |
| Lead length | 5.97 mm |
| Manufacturer's serial number | T20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 4.83 mm |
| Package length | 9.53 mm |
| Package form | PCB Mount |
| Package width | 9.53 mm |
| method of packing | Tube |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| resistance | 1000 Ω |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 280 deg |
| series | T20 |
| size code | 3838 |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | -100,100 ppm/°C |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 300 V |
| Base Number Matches | 1 |