
General Purpose Inductor, 2uH, 20%, Iron Oxide-Core
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | Iron Oxide |
| Nominal inductance(L) | 2 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e2 |
| Lead diameter | 0.8 mm |
| Manufacturer's serial number | MISC |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 5 mm |
| Package length | 12 mm |
| Package form | Axial |
| series | MISC |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |
| MISC-2R0M01 | MISC-1R0M11 | MISC-101M11 | MISC-140M11 | MISC-2R0M11 | MISC-300M11 | MISC-300M01 | MISC-400M11 | MISC-140M01 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 2uH, 20%, Iron Oxide-Core | General Purpose Inductor, 1uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 100uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 14uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 2uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 30uH, 20%, Iron Oxide-Core, | Ind,Iron Oxide,30uH,20% +Tol,20% -Tol | General Purpose Inductor, 40uH, 20%, Iron Oxide-Core, | Ind,Iron Oxide,14uH,20% +Tol,20% -Tol |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | unknown | compliant | unknown |
| core material | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide |
| Nominal inductance(L) | 2 µH | 1 µH | 100 µH | 14 µH | 2 µH | 30 µH | 30 µH | 40 µH | 14 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package diameter | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| Package length | 12 mm | 12 mm | 12 mm | 12 mm | 12 mm | 12 mm | 12 mm | 12 mm | 12 mm |
| Package form | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| series | MISC | MISC | MISC | MISC | MISC | MISC | MISC | MISC | MISC |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - | - |