Fixed-Point Digital Signal Processor 179-BGA MICROSTAR
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | LFBGA, |
| Contacts | 179 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.3 |
| Other features | ALSO OPERATES AT 1.2V AND 1.35V SUPPLY |
| Address bus width | 21 |
| barrel shifter | NO |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 50 MHz |
| External data bus width | 16 |
| Format | FIXED POINT |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | S-PBGA-B179 |
| length | 12 mm |
| low power mode | YES |
| Number of terminals | 179 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFBGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.4 mm |
| Maximum supply voltage | 1.65 V |
| Minimum supply voltage | 1.55 V |
| Nominal supply voltage | 1.6 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 12 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |