Infrared LED, 1-Element, 950nm
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.06 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | INFRARED LED |
| Nominal output power | 5 mW |
| peak wavelength | 950 nm |
| shape | ROUND |
| Base Number Matches | 1 |