
IC 8-BIT, OTPROM, 10 MHz, MICROCONTROLLER, PDSO16, SOIC-16, Microcontroller
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | SOP, SOP16,.4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| CPU series | COP800 |
| maximum clock frequency | 10 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10.3 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of I/O lines | 12 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 64 |
| rom(word) | 1024 |
| ROM programmability | OTPROM |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| speed | 10 MHz |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 7.5 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| Base Number Matches | 1 |