
Paper Capacitor, Paper, 1000V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.068uF, Through Hole Mount, 9444, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | KEMET |
| package instruction | , 9444 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | SAFETY CLASS: X1 |
| capacitance | 0.068 µF |
| Capacitor type | PAPER CAPACITOR |
| dielectric materials | PAPER |
| high | 16.5 mm |
| length | 24 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 480 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 1000 V |
| size code | 9444 |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 20.3 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 11.3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
