1500 mA, 25 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-92A
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 3 |
| Transistor polarity | NPN |
| Maximum collector current | 1.5 A |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 25 V |
| Processing package description | TO-92A, 3 PIN |
| state | ACTIVE |
| packaging shape | ROUND |
| Package Size | CYLINDRICAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| structure | SINGLE |
| Number of components | 1 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Maximum ambient power consumption | 1 W |
| Transistor type | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL |
| Minimum DC amplification factor | 40 |