5V FIXED NEGATIVE REGULATOR, PBCY3
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum input voltage | 20 V |
| Minimum input voltage | 7 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-W3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.2 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.8 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |
| MC79L05ACPL | MC79L15ACD | MC79L15ACDR | MC79L05AILP | MC79L05CDR | MC79L05CLP | MC79L12CDR | MC79L12CLPM | MC79L05ACD-TR | MC79L15CLP | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 5V FIXED NEGATIVE REGULATOR, PBCY3 | 3 pin 100mA Fixed (-15V) Negative Voltage Regulator 8-SOIC 0 to 125 | 15V FIXED NEGATIVE REGULATOR, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | 3/8 pin 100mA Fixed (-5V) Negative Voltage Regulator 3-TO-92 0 to 125 | 5V, 100mA Fixed Negative Voltage Regulator 8-SOIC 0 to 125 | 5V, 100mA Fixed Negative Voltage Regulator 3-TO-92 0 to 125 | 12V FIXED NEGATIVE REGULATOR, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | 12V FIXED NEGATIVE REGULATOR, PBCY3, PLASTIC, CYLINDRICAL PACK-3 | 5V FIXED NEGATIVE REGULATOR, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | 8 pin 100mA Fixed (-15V) Negative Voltage Regulator 3-TO-92 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | , | PLASTIC, SOIC-8 | PLASTIC, SOIC-8 | TO-92, | SOP, SOP8,.25 | TO-92, SIP3,.1,50 | SOP, SOP8,.25 | , SIP3,.1,50 | PLASTIC, SOIC-8 | TO-92, SIP3,.1,50 |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum input voltage | 20 V | 30 V | 30 V | 20 V | 20 V | 20 V | 27 V | 20 V | 20 V | 30 V |
| Minimum input voltage | 7 V | 17.5 V | 17.5 V | 7 V | 7 V | 7 V | 14.5 V | 14.5 V | 7 V | 17.5 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-W3 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | O-PBCY-T3 | R-PDSO-G8 | O-PBCY-T3 | R-PDSO-G8 | O-PBCY-T3 | R-PDSO-G8 | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 8 | 8 | 3 | 8 | 3 | 8 | 3 | 8 | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Nominal output voltage 1 | 5 V | 15 V | 15 V | 5 V | 5 V | 5 V | 12 V | 12 V | 5 V | 15 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES | NO | YES | NO | YES | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal form | WIRE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM |
| Maximum output voltage 1 | 5.2 V | 14.25 V | 14.25 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 13.2 V | 13.2 V | 5.25 V | 16.5 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.8 V | 14.25 V | 14.25 V | - | 4.5 V | 4.5 V | 10.8 V | 10.8 V | 4.75 V | 13.5 V |
| Parts packaging code | - | SOIC | SOIC | TO-92 | SOIC | TO-92 | SOIC | BCY | SOIC | TO-92 |
| Contacts | - | 8 | 8 | 3 | 8 | 3 | 8 | 3 | 8 | 3 |
| Adjustability | - | FIXED | FIXED | - | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | - | 1.7 V | 1.7 V | - | 1.7 V | 1.7 V | 1.7 V | 1.7 V | 1.7 V | 1.7 V |
| Maximum absolute input voltage | - | 35 V | 35 V | - | 30 V | 30 V | 35 V | 35 V | 30 V | 35 V |
| Maximum grid adjustment rate | - | 0.3% | 0.3% | - | 0.2% | 0.2% | 0.25% | 0.25% | 0.15% | 0.3% |
| Maximum load regulation | - | 0.15% | 0.15% | - | 0.06% | 0.06% | 0.1% | 0.1% | 0.06% | 0.15% |
| Output times | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| encapsulated code | - | SOP | SOP | TO-92 | SOP | TO-92 | SOP | - | SOP | TO-92 |
| Encapsulate equivalent code | - | SOP8,.25 | SOP8,.25 | - | SOP8,.25 | SIP3,.1,50 | SOP8,.25 | SIP3,.1,50 | SOP8,.25 | SIP3,.1,50 |
| Terminal pitch | - | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Maximum voltage tolerance | - | 5% | 5% | - | 10% | 10% | 10% | 10% | 5% | 10% |