IC,TELEPHONE DIALER,TONE/PULSE,CMOS,DIP,20PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| crystal frequency | 3.58 MHz |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| reserve | REPERTORY |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| MC145416P | |
|---|---|
| Description | IC,TELEPHONE DIALER,TONE/PULSE,CMOS,DIP,20PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| crystal frequency | 3.58 MHz |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| reserve | REPERTORY |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |