10K SERIES, POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, TRUE OUTPUT, CDIP16, CERDIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| series | 10K |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.495 mm |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 125000000 Hz |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 121 mA |
| propagation delay (tpd) | 5.3 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| surface mount | NO |
| technology | ECL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 125 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| 10586/BEAJC | 5962-8779301FA | 5962-87793012A | 5962-8779301EA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 10K SERIES, POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, TRUE OUTPUT, CDIP16, CERDIP-16 | 10K SERIES, POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, TRUE OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 | 10K SERIES, POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | 10K SERIES, POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, TRUE OUTPUT, CDIP16, CERDIP-16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DFP, FL16,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | 10K | 10K | 10K | 10K |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 19.495 mm | 9.65 mm | 8.885 mm | 19.49 mm |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 125000000 Hz | 125000000 Hz | 125000000 Hz | 125000000 Hz |
| Number of digits | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 20 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER | OPEN-EMITTER | OPEN-EMITTER | OPEN-EMITTER |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DFP | QCCN | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | FL16,.3 | LCC20,.35SQ | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 121 mA | 121 mA | 121 mA | 121 mA |
| propagation delay (tpd) | 5.3 ns | 5.3 ns | 5.3 ns | 5.3 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.15 mm | 1.9 mm | 5.08 mm |
| surface mount | NO | YES | YES | NO |
| technology | ECL | ECL | ECL | ECL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 6.415 mm | 8.885 mm | 7.62 mm |
| minfmax | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Parts packaging code | DIP | DFP | - | DIP |
| Contacts | 16 | 16 | - | 16 |