HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body width | 0.192 inch |
| subject depth | 0.09 inch |
| body length | 0.884 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| maximum insertion force | 2.78 N |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 104351 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.12 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER KINKED LEADS |
| Total number of contacts | 18 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 104351-9 | 2-104351-2 | 2-104351-1 | 2-104351-3 | 1-104351-1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK | CONNECTOR, 16 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER | CONNECTOR, 26 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER | 36 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,22 CONTACTS,PIN,0.1 PITCH,PC TAIL W/RETNN TERMINAL,BLACK |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | GOLD (15) OVER NICKEL | GOLD (15) OVER NICKEL | NOT SPECIFIED | AU |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Manufacturer's serial number | 104351 | 104351 | 104351 | 104351 | 104351 |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER KINKED LEADS | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER KINKED LEADS |
| Total number of contacts | 18 | 16 | 26 | 36 | 22 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | - | incompatible | incompatible |
| Contact material | COPPER ALLOY | - | - | NOT SPECIFIED | COPPER ALLOY |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| DIN compliance | - | NO | NO | NO | - |
| Filter function | - | NO | NO | NO | - |
| IEC compliance | - | NO | NO | NO | - |
| MIL compliance | - | NO | NO | NO | - |
| Mixed contacts | - | NO | NO | NO | - |
| Options | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | - |
| Maker | - | - | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity |